Причини страхів та агресії у дітей: що робити батькам


Опубліковано 12 Серпень 2022 о 10:00

Блог Діти в місті >  Причини страхів та агресії у дітей: що робити батькам


Причини страхів та агресії у дітей: що робити батькам

Photo: Freepik


Діти надзвичайно чутливі до будь-яких негативних проявів навколишнього світу. У такий непростий час надзвичайно складно підтримувати свій психологічний стан. Нелегко також забезпечувати спокійну та сприятливу для розвитку атмосферу вдома. До того ж пережиті негаразди та біди обов’язково залишають свій слід, з яким треба працювати.

«Діти в місті» розбиралися, які основні причини страхів та проявів агресії у дітей, та як працювати з цими проблемами.


Причини страхів у дітей


Дитячі страхи – одна з найпоширеніших проблем, з якою батьки звертаються до психологів. Річ у тому, що страх є вродженою базовою емоцією, яка властива кожній людині. Зазвичай страхи загострюються у старшому дошкільному віці. Це пов’язано з тим, що дитина дорослішає. Втім, є й інші цілком реальні причини страхів у дітей.


Негативний досвід

Якщо одного разу з дитиною сталося щось травматичне або неприємне, вона може боятися цього. Наприклад, дитину покусав собака, і вона почала боятися тварин. Або у дитини стався неприємний інцидент у воді і вона боїться плавати та купатися. Будь-який сильний переляк може спровокувати виникнення стійких страхів.


Поведінка близьких людей

Страхом можна «заразитися» від близьких та значущих дорослих. Нерідко дітей ненавмисно залякують якимось об’єктом, який надалі стає причиною постійних невротичних переживань.


Гіперопіка

Через надмірну опіку діти стають невпевненими у собі та дуже боязкими. Такі діти можуть боятися багатьох простих речей.


Сімейні конфлікти

Сімейне виховання та особливості взаємин у сім’ї можуть впливати на виникнення страхів. Наприклад, брак уваги може служити каталізатором дитячих страхів, а конфлікти у родині впливають на втрату відчуття безпеки, і як наслідок, появу страхів.Як боротися з дитячими страхамиPhoto: Freepik


Перше, що необхідно зробити, розібратися, чого боїться дитина, та звідки у неї цей страх. До кожної дитини має бути індивідуальний підхід, тому обов’язково зверніться до спеціаліста, якщо не можете розібратися з цим питанням самостійно.


Найпоширеніші способи боротьби зі страхами:

  • розмови,
  • увага та турбота,
  • арт-терапія (пісок, малювання, ліпка),
  • казкотерапія,
  • ігри, прогулянки.


Ось декілька ефективних ігор та вправ для роботи зі страхами:


«Тікай, страх!»

Для гри потрібно обрати подушку або іншу річ, в якій буде ховатися страх дитини. Після цього, малюку треба запропонувати прогнати його будь-якими способами. Наприклад, покричати на нього або побити пластиковою пляшкою. Все це можна робити під веселу музику.

«Веселі плями»

Необхідно намалювати великі чорні плями – по одній на кожен страх. Після цього дитина має прикрасити їх, перетворююче страшне на смішне.

«Казка про страх»

Дитина має вигадати казку про свій страх. Під час казки страх має стати добрим та потоваришувати з дитиною.


Більш детально питання страхів ми розбирали в нашому матеріалі: Дитячі страхи: як допомогти дитині впоратися з переживаннями


Причини агресії у дітейPhoto: Freepik


На певному етапі розвитку агресивна поведінка притаманна багатьом дітям. Річ у тому, що таким чином діти висловлюють своє незадоволення та інші негативні емоції. Втім, бувають й інші причини проявів агресії.


Вивчена поведінка

Дитина вчиться поводитися у оточення. Не виключено, що хтось із близьких час від часу проявляє агресію.


Спосіб зняти напругу

Діти не вміють переживати емоції, як дорослі, тому іноді можуть зняти напругу та невдоволення через такий неприємний спосіб.


Захист

Іноді агресія – це прагнення захистити себе, свій простір або свої речі.


Спосіб підтвердити свій авторитет

Тут мова йде про більш дорослих дітей та підлітків. Булінг доволі поширене явище серед підлітків, адже у такий спосіб вони намагаються підтвердити власний авторитет або сподобатися комусь із однолітків.


Як боротися з агресією


Перше, на що варто звернути увагу, це пригнічення негативних емоцій. Психологи радять ніколи не пригнічувати у дитини такі прояви, як плач, роздратування, гнів та крик. Це призводить до того, що у дитини виникає гостре відчуття несправедливості. Образа є, а проявити її не можна. Як наслідок, образа сидить всередині і дитина все одно знаходить, як дати вихід цим емоціям.

Якщо емоції не знаходять правильний вихід, дитина може направляти гнів на себе (аутоагресія) або стає пасивно-агресивною. Діти, яким не дають проявляти негативні емоції, переходять до пасивних способів. Це може проявлятися в недовірі до оточуючих, поганій поведінці та ігноруванні прохань.

Тому дозволяйте дитині кричати та злитися. Не сердьтеся у відповідь і не змушуйте дитину подавляти свої почуття. При капризах та істериках дитини необхідно зберігати спокій та намагатися пояснити, чому вона так поводиться, та що стало причиною такої поведінки.

Допоможіть дитині пережити погані відчуття. Висловлюйте слова підтримки та розуміння, обніміть, поцілуйте, розповідайте, як екологічно справлятися з проявами гніву. Обов’язково зверніть увагу на те, що провокує дитину на агресію та спробуйте уникати таких ситуацій.


Ігри для виходу агресії ви знайдете в нашій статті: Маленька дитина б'є маму: що робити та як реагувати


Важливо навчити дитину правильно проживати погані емоції та говорити, коли їй щось не подобається. Обов’язково введіть наступні правила:

  1. Коли злишся, не можна завдавати шкоди іншим істотам.
  2. Гнів має знаходити вихід через слова, дитина має знати, як описати свої негативні переживання.
  3. Проси про допомогу у дорослого, якщо не знаєш як вчинити.


Читайте також: Школа для батьків: як навчити дитину виражати свої емоції


Більшість дітей б’ються, кусаються або час від часу влаштовують істерики. Це нормальні вікові особливості дитини, тому не варто засмучуватися. Ваша задача як батьків, допомогти дитині пережити цей період та навчити її правильно виходити зі складних ситуацій.Пошук