Як контролювати контент, з яким дитина стикається в мережі: поради експертів


Опубліковано 22 Вересень 2022 о 10:00

Блог Діти в місті >  Різне >  Як контролювати контент, з яким дитина стикається в мережі: поради експертів


Як контролювати контент, з яким дитина стикається в мережі: поради експертів

Photo: Freepik


Нещодавно Україну сколихнула новина про 10-річного хлопчика, який потрапив під вплив небезпечних груп в інтернеті та вистрибнув з вікна. «Діти в місті» поспілкувалися с представниками освітнього проєкту #stop_sexтинг щодо ризиків, які чекають на дітей в мережі. На що треба звертати увагу батькам, чи потрібно контролювати гаджети дітей та куди звертатися за допомогою? Про все це читайте у нашому матеріалі.


Загальні рекомендації


  1. Сьогодні особливо важливо говорити з дітьми про їхній стан під час війни та переживання. Наприклад, втрата особистих соціальних зв’язків може спонукати дитину шукати нових друзів в інтернеті, а втрата роботи батьками – способів заробітку.
  2. Також варто обговорювати універсальні правила онлайн-безпеки. Для цього можна використовувати уроки освітнього проєкту #stop_sexтинг, спеціально підготовлені матеріали, а також брошуру щодо онлайн-злочинів під час війни.
  3. Спільно з дитиною потрібно налаштувати приватність акаунтів в соцмережах. Детальну інструкцію шукайте за посиланням.
  4. Використовувати навички критичного мислення та дискутувати з дитиною про її вчинки, причини певної поведінки та розв’язання проблемних ситуацій. У такий спосіб ви можете обговорити з дитиною повідомлення від незнайомців і уникнути негативних наслідків у майбутньому.
  5. Бути прикладом відповідального використання інтернету – мати спільні години відпочинку від девайсів і онлайн-середовища, започаткувати вдома приймання їжі без телефонів і відновлювати спільні традиції.


Батьківський контрольPhoto: Freepik


Окремо ми хотіли б виділити такий метод контролю контенту, як батьківські контролі. Проте основою захисту дитини від небезпек в інтернеті є встановлення з нею міцних довірливих стосунків та навчання безпечній комунікації в мережі.

Варто наголосити, що саме побудова довірливих стосунків відіграє велику роль у захисті дитини від небезпек. Оскільки завжди знайдеться спосіб, як обійти обмеження в інтернеті: збрехати про свій вік при реєстрації, використати анонімне вікно у браузері чи навіть зламати спеціальні налаштування. Програми ж батьківського контролю в цьому випадку захищають від проведення небажаних платежів, для мінімізації спливаючих вікон та інших неприємностей, які можуть трапитись в мережі. Особливо важливо встановлювати такі програми для захисту дітей молодшого віку.

Батьківський контроль дозволяє встановлювати обмеження на час використання гаджета, обмеження на запуск та завантаження програм, обмежувати перегляд певних вебсторінок чи матеріалів, здійснювати фільтрацію інформації.


Це можуть бути технічні налаштування:

  • у самому пристрої - на телефонах, планшетах, ноутбуках та комп’ютерах,
  • у пошукових системах,
  • додаткові програми,
  • у розважальних мережах (Google Play, iTunes, Youtube тощо).


Ці налаштування допомагають обмежити доступ дитини до додатків та сайтів, які не відповідають її віку, дізнаватись, скільки часу дитина витрачає на певні додатки та що це за додатки, а також встановлювати ліміти на час їхнього використання (наприклад, можна відключити доступ до розважальних додатків на час навчання та час сну). Крім того, батьківський контроль дозволяє захищати обліковий запис дитини, вмикати безпечний пошук (не видає сайти зі шкідливим контентом).


Читайте також: Як захистити дитину в Likee і TikTok


Найбільші загрози для дитини в мережіPhoto: Freepik


В організації зазначають, що під час війни багато українських сімей залишилося без роботи та фінансових збережень. Така ситуація може підштовхнути підлітків до пошуку «легких грошей» в мережі. Наприклад, продаж інтимних фото та відео, або допомога злочинцям з наведенням авіаударів.

Як зазначають у звіті IWF, який стосується видалення інтимних матеріалів з дітьми з мережі, 7 з 10 запитів - це контент, який створили діти. Найчастіше жертвами злочинців стають дівчата 11-13 років. Зазвичай, фото або відео їх примушують робити злочинці.

Варто зазначити, що в підлітковому віці створення подібних матеріалів може сприйматися як прояв довіри до людини, з якою дитина спілкується в мережі. Крім того, злочинці можуть шантажувати дітей або пропонувати за матеріали грошову винагороду.


Що робити батькам?


Під час бесід з дитиною варто наголошувати на тому, що справжні довірливі стосунки – це про спільні інтереси та цінності, а не про обмін інтимними фотографіями або таємницями. Справжні друзі не будуть вимагати щось шляхом шантажу або змушувати робити щось, що людині не хочеться.

Нагадуйте дитині, що завжди можна сказати «ні» та відмовитися виконувати якісь прохання, які їй неприємні.

Обов’язково обсудіть ситуації, коли дітей використовують для коригування вогню. Поясніть, що в такий надважкий час потрібно думати про те, чи не нашкодить будь-яка поширена інформація близьким, та як це може вплинути на майбутнє. Переконайте дитину сигналізувати вам, якщо хтось з дорослих просить її про якусь послугу.

Наголошуємо, що жорсткі методи заборони чи контролю можуть призвести лише до погіршення поведінки дитини та ще більшого бажання сидіти в інтернеті наодинці. Саме тому ми не втомлюємося повторювати про важливість налагодженої комунікації з дитиною та довірливих стосунків.


Про проєкт


У 2017 році під час конференції Ради Європи засновниця проєкту #stop_sexтинг Анастасія Дьякова побачила відео про сексуальне насильство дітей в інтернеті. Воно настільки її вразило, що вона не могла мовчати про цю проблему і зробила все можливе, щоб діти та дорослі в нашій країні дізналися більше про секстинг, кібергрумінг та сексторшен. Спільно з Уповноваженим з прав дитини вони переклали відео українською мовою і з цього почалася наша кампанія.

Після публікації відео у фейсбук ми отримали десятки дзвінків від журналістів, нам почали телефонувати освітяни та батьки з проханнями провести заняття для дітей у школах і так з’явився наш перший урок «Інтимні селфі в інтернеті – жарт чи небезпечний ризик?».

Вже у 2018 році ми створили інформаційно-освітню кампанію #stop_sexтинг з метою захисту українських дітей від сексуального насильства в інтернеті.

За цей час наша команда створила консультаційну лінію щодо безпеки дітей в інтернеті 1545 (далі обрати 3) та психологічну лінію підтримки для дітей та батьків на тему онлайн-ризиків на сайті, розробила та реалізувала десятки методичних матеріалів та навчальних заходів по всій Україні, навчила більше 500 тис. дітей та 160 тис. дорослих. Навіть встигла видати дві книги (для дітей «Хаппі та її суперсила» та для дорослих «Діти та батьки в інтернеті: путівник для безпечної подорожі»), створити віртуальну реальність, змінити кримінальний кодекс України, запустити національну реформу та отримати премію Глобального договору ООН.

Ми постійно співпрацюємо з провідними у світі міжнародними організаціями, урядовими, бізнес, медіа та громадськими організаціями в Україні, а також навчаємося по всьому світу.

Над проєктами працює 8 українців. З 2018 року ми працюємо у сфері освіти, безпеки та освітньо-інформаційних кампаній щодо захисту дітей в інтернеті #stop_sexтинг.

З 28 лютого 2022 команда #stop_sexтинг створює освітню кампанію, розробляє методичні матеріали та проводить навчання для батьків, освітян та підлітків щодо офлайн- та онлайн-безпеки дітей під час війни.

Крім того, у квітні ми створили ще один проєкт «Час поговорити» у відповідь на ситуацію в Україні. Основна ціль проєкту — взаємна психологічна підтримка та допомога під час воєнних дій для українців. Це освітній проєкт, навчання для дорослих щодо проведення міні-груп соціальної підтримки. Наразі навчання пройшло понад 130 учасників, а вони своєю чергою створили групи підтримки, що охопили майже 2000 людей.


Вам може сподобатися наша стаття: Що дивляться наші діти і як це впливає на їх поведінку: розбираємо серіал «Перші ластівки»Пошук