Стилі виховання: який оберете ви?
Опубліковано 04 Вересень 2024 о 10:00
Блог Діти в місті > Стилі виховання: який оберете ви?
Photo: Freepik
Відносно нещодавно люди почали піднімати тему правильного / неправильного виховання дітей. Раніше це було «очевидно». Більшість батьків просто повторювали свій власний досвід, не надаючи процесові виховання великого сенсу. Насправді ж існує декілька основних стилів виховання. Кожен з них глибоко впливає на розвиток особистості дитини, формуючи її характер, відносини та майбутню життєву позицію. «Діти в місті» познайомлять вас із шістьма стилями виховання дітей та наслідками, які несе за собою кожен із них.
Демократичний стиль
Це саме той варіант, який називають здоровими стосунками у родині. Батьки в повній мірі виконують свою роль, у той же час, зберігаючи рівноправні стосунки у родинному колі. Батьки, які дотримуються цього стилю, встановлюють справедливі та послідовні правила та положення. Вони можуть вимагати щось від дитини і, у свою чергу, будуть справедливими, завжди підуть на зустріч та підтримають. Демократичний стиль передбачає покладання на дитину певних обов’язків, прислуховування до її думки та почуттів.
Діти, яких виховували за принципом демократії, виростають:
- впевненими у собі;
- самостійними;
- соціально розвинутими.
Читайте також: Посібник для батьків: як правильно карати дітей та чи варто взагалі?
Авторитарний стиль
Модель виховання, з якою асоціюється суворість, жорсткі правила та обмеження. Батьки, що дотримуються цього стилю, можуть вдатися до психологічного або навіть фізичного насильства. Вони не дають дітям свободи самовираження і майже не виявляють теплого відношення до них. Частіш за все, у таких сім’ях діти починають боятися власних батьків, їхньої поведінки та реакції на найменші помилки.
Діти, яких виховували за принципом авторитарності, виростають:
- замкнутими у собі;
- із заниженою самооцінкою;
- нездатними приймати рішення.
Заохочувальний стиль
Photo: Freepik
У результаті вибору даного стилю, батьки стають друзями для своїх дітей. Вони не вимагають від малечі ідеальної поведінки, виявляють доброту і чуйність по відношенню до них, а також дуже поблажливі до їхньої поведінки. Батьки часто дозволяють дітям робити все, що вони хочуть, та уникають встановлення суворих правил.
Діти, яких виховували за принципом заохочення, виростають:
- вередливими;
- безвідповідальними;
- важкими в управлінні своєю поведінкою.
Відчужений стиль
У цьому випадку поступово втрачається особливий емоційний зв’язок між батьками та дітьми. На перший погляд, це може нагадати попередній стиль, однак, окрім того, що обов’язки відсутні у дитини, вони так само відсутні у дорослого. Батьки задовольняють тільки базові потреби своїх дітей (їжа, одяг) і нехтують будь-якими іншими потребами, що виникають у дитини.
Діти, яких виховували за принципом відчуження, виростають:
- емоційно замкнутими;
- наляканими;
- тривожними.
Хаотичний стиль
Photo: Freepik
Сюди підійде поняття «емоційні гойдалки». Батьки можуть реагувати на одну і ту ж поведінку дитини по-різному, залежно від настрою чи обставин. У таких родинах правила можуть змінюватися кожного дня, що призводить до плутанини у свідомості дитини. Вона не знає, чого очікувати, і не розуміє, що їй можна робити, а що ні.
Діти, яких виховували за принципом хаотичності, виростають:
- тривожними;
- без розуміння власних меж та меж оточуючих;
- із низькою самооцінкою.
Гіперопікаючий стиль
Мабуть, кожен стикався з суворим контролем з боку батьків. Для дітей, чиї батьки схильні до гіперопікання, це квіточки. Зазвичай, такі дорослі надто залучені у життя своїх дітей. Батьки максимально намагаються забезпечити безпеку та захищеність своєї дитини. Цей стиль підходить для виховання маленьких дітей, але на підлітка це повпливає тільки негативно.
Діти, яких виховували за принципом гіперопіки, виростають:
- залежними від батьків;
- недисциплінованими;
- без вміння приймати рішення.
Вам може сподобатися наша стаття: Чому діти запитують по 100 разів одне й те саме?