Що робити, якщо опинилися під завалами: поради, що рятують життя


Опубліковано 19 Лютий 2025 о 10:00

Блог Діти в місті >  Що робити, якщо опинилися під завалами: поради, що рятують життя


Що робити, якщо опинилися під завалами: поради, що рятують життя

Photo: з відкритих джерел


В умовах активних бойових дій на території України, а також в умовах регулярних атак ворога на мирні міста, необхідно знати покрокову інструкцію дій у випадку надзвичайних ситуацій. Звичайно, головне правило – не ігнорувати тривоги та ходити до укриття, коли місту загрожує атака. Оскільки важко передбачити всі ситуації, необхідно бути готовими до всього. Опинитися під завалами – страшний сценарій, але в таких випадках надзвичайно важливо зберігати спокій, щоб підвищити свої шанси на порятунок. «Діти в місті» зібрали алгоритм дій у надзвичайній ситуації.


Крок 1. Оцініть ситуацію


Головний ворог у критичних ситуаціях – це паніка. Намагайтеся зберігати спокій та спробуйте оцінити ситуацію.

  1. Чи можете ви рухатися? Чи немає у вас важких травм та поранень?
  2. Прислухайтеся, що відбувається навколо. Чи чутно голоси інших людей або рятувальників.
  3. Захистіть свої органи дихання, закривши ніс та рот шматком одягу.


Крок 2. Бережіть кисень



Photo: ДСНС Харківщини


Найнебезпечніше під час завалів – це нестача повітря, а також пил навколо, який заважає дихати. Щоб дарма не витрачати кисень, намагайтеся дихати повільно й рівномірно. Не кричіть без потреби, якщо не впевнені, що вас хтось почує. Краще зберігайте сили до того моменту, як почнуть проводити рятувальні роботи. Змайструйте імпровізовану маску, щоб захиститися від пилової завіси. Не використовуйте сірники або запальнички, щоб не спровокувати вибух.


Крок 3. Оцініть свої ресурси


Якщо ви опинилися під завалами з телефоном, обов’язково надішліть повідомлення рідним, щоб повідомити, де ви знаходитеся. При слабкому сигналі у вас може не вийти зателефонувати, але скоріш за все вийде відправити повідомлення або скористатися месенджерами. Економте заряд батареї до того моменту, як почнуться рятувальні роботи.

Якщо телефону у вас немає, оцініть все, що опинилося навколо вас. Це можуть бути труби або металеві предмети. Бийте по них, щоб створити шум для рятувальників.


Читайте також: Як зберегти життя в місті, де йдуть бойові дії: пам'ятка


Крок 4. Захистіть себе від обвалів



Photo: з відкритих джерел


Після основного обвалу конструкція завалів залишається нестійкою, тому в процесі роботи рятувальної команди можуть бути додаткові обвали. Намагайтеся захиститися від них, якщо є можливість. Якщо можете рухатися, знайдіть найбільш стійке місце біля опорної конструкції.

Не торкайтеся уламків та не зміщуйте їх, щоб не спровокувати новий обвал. Якщо вас затисло між уламками, намагайтеся не робити різких рухів, щоб уникнути погіршення кровообігу.


Крок 5. Допомагайте рятувальникам


Після обвалу має пройти час, перш ніж на місце події прибудуть рятувальники та необхідна техніка. Намагайтеся до цього часу зберігати спокій та сили. Коли ви вже чуєте, що ведуться рятувальні роботи, необхідно давати про себе знати стуком або голосом. Якщо поруч з вами знаходяться інші люди, спробуйте організувати спільні дії, щоб гукати рятувальників по черзі.


Маємо надію, що наші поради не знадобляться вам на практиці, адже це страшне випробування. Бережіть себе та не ігноруйте сигнали тривоги.


Вам може знадобитися наша стаття: Контузія від вибухової хвилі: як надати першу допомогу







Пошук