Кінець навчального року: як допомогти дитині не вигоріти
Опубліковано 14 Квітень 2025 о 10:00
Блог Діти в місті > Кінець навчального року: як допомогти дитині не вигоріти

Photo: freepik
Навчальний рік вже дуже близько до свого завершення. Зазвичай, це час підсумків, контрольних робіт, підготовки до випуску та екзаменів. Все це часто обертається фінальною втомою та перенавантаженням. У цей час ви можете помітити у дітей втрату мотивації і навіть симптоми емоційного вигорання. «Діти в місті» дізнавалися, як пережити останні місяці у школі з гарним настроєм.
Як розпізнати дитяче вигорання
Цей дорослий стан може зустрічатися і у дітей. Особливо, якщо вони крім шкільних буднів навантажені різноманітними гуртками та заняттями. Це стан виснаження та повної втрати мотивації.
Як це проявляється у дітей:
- зниження інтересу до навчання, хобі, спілкування з друзями;
- втома, яка не минає після сну;
- дратівливість або замкнутість,
- головний біль, проблеми зі сном.
Крім того, дитина може сама жалітися на свою втому і говорити про небажання йти до школи, робити домашнє завдання або готуватися до контрольної. Це сигнал, що емоційний ресурс на межі.
Читайте також: Дитина відмовляється ходити до школи: причини та рішення
Травневе навантаження
Photo: freepik
Травень доволі важкий місяць для дітей. З одного боку, приходить весна, тепло і хочеться витрачати свій час на прогулянки та спілкування. Потепління впливає на ритм сну та загальний стан організму. З іншого боку, навантаження у школі зростає. Це контрольні з постійним нагадуванням про важливість підсумкових результатів. Це підготовка до свят, різноманітні репетиції та переживання. Також даються взнаки мрії про літо, відпочинок та свободу від школи.
Як допомогти дитині не вигоріти
В першу чергу необхідно переглянути очікування. Якщо ви занадто багато вимагаєте від своєї дитини і бачите, що вона не тягне, спробуйте трохи знизити навантаження. Наприклад, відмовитися на місяць від деяких додаткових занять. Не варто тиснути на дитину з вимогами «здати все на відмінно». Це тільки погіршить ситуацію.
Виділіть час на повноцінний відпочинок без навчання та додаткових гуртків. Заплануйте вечір без гаджетів, пікнік після уроків, похід у парк або поїздку. Таке дозвілля допоможе перезавантажити нервову систему.
Більше говоріть з дитиною, щоб з’ясувати, який саме процес забирає у неї найбільше ресурсу. Можливо це щось, чим дитина вже не хоче займатися. Відверті розмови допоможуть відмовитися від зайвих занять, які крадуть ресурс.
Що робити, якщо дитина вже вигоріла
Photo: freepik
Буває й так, що батьки пропускають момент, коли потрібно бити на сполох. У таких випадках важливо дати дитині час на відновлення. Одразу ж зменшуйте обсяг завдань. Якщо апатія та фізичне виснаження тривають понад 2 тижні, зверніться до психотерапевта.
Цей час краще приділити тому, що насправді любить дитина. Дати їй зрозуміти, що оцінки і досягаторство для вас не на першому місці.
Пам'ятайте, що кінець навчального року не має бути боротьбою за виживання. Це період, коли дуже важливо зберегти інтерес до навчання, здоров’я і впевненість у собі.
Вам може знадобитися наша стаття: Дитина мало їсть: у чому можуть бути проблеми?