Увага! Інформація на цій сторінці не актуальна

Різдво по-франківськи: дух і смак традицій

Різдво по-франківськи: дух і смак традицій


Запрошуємо у Дім Франка на різдво по-франківськи

 

Різдво – найбільше родинне, церковно-релігійне і громадське свято зимового календарно-обрядового циклу – посідає особливе місце у житті і творчості Івана Франка. Його він запамʼятав ще малим хлопчиною у вітцівській хаті свого батька Якова.
Як влучно спостеріг франкознавець Богдан Тихолоз (Bohdan Tykholoz), «дух Святого вечора – це альфа й омега Франкової творчості, її початок і кінець. І це твердження має не лише метафоричний, а й цілком буквальний сенс». Бо найперші тексти Івана Франка, що збереглися до сьогодні, – це віршовані «задачі домові» дрогобицького гімназійного періоду (за 4 клас) – «Опись зими» та «Опись Святого Вечора». Останній прижиттєвий цикл поета мав назву «Пісна вечеря…» і скомпонований був як «духова вечеря зі згадок про такі вечері в домі мойого покійного вітця, заможного селянина». Франко не лише традиційно з усіма християнами святкував Різдво, а й досліджував його як науковець-етнограф та оспівував поетично.

Святвечір і Різдво у домі Франків були одними з найбільш шанованих свят – як і в народному календарі всіх українців. У ці казково-незвичайні зимові дні родина завжди збиралася разом. Так було з правіку… Так було у батьківській родині Якова-коваля, так стало і в родині Івана Франка.

Запрошуємо у Дім Франка – на цікаву розмову з франкознавцями Богданом Тихолоз (Bohdan Tykholoz) та Наталею Тихолоз про святвечірні та різдвяні традиції у Франковій родині, на представлення Різдвяної шопки, яку спеціально для Дому Франка створив відомий іконописець Роман Зілінко (Roman Zilinko) та, звичайно, на дзвінку коляду. А колядувати та щедрувати до нас прийдуть колеги з Інституту українознавства імені Івана Крип'якевича НАН України (Інститут українознавства ім. І.Крип'якевича).


Вік

7+


Телефон

+38 (096) 15-84-606


Посилання


Адреса

Львiв
вулиця Івана Франка, 150-152

Як дістатися?

Автобус №53, зупинка Музей Івана Франка

Трамвай №№4,8, до зупинки Польське консульство, вулицею Івана Франка догори 700 м