Увага! Інформація на цій сторінці не актуальна

Гаївки у Домі Франка

Гаївки у Домі Франка


Дім Франка запрошує славити весну та Христове Воскресіння, водити гаївки, співати веснянки!

 

"Вже весна воскресла!". Цими радісними словами починається українська весняна пісня, яка становить увертюру до циклу, що називається «гаївки» або «гагілки», присвяченого виключно оспівуванню в символічний спосіб цього воскресіння природи з зимового сну. Відчуваючи цей символізм старовинних природних вірувань, християнська релігія використала його для своїх цілей і стародавнє свято воскресіння весни заступила паралельним святом – воскресінням Бога-чоловіка, замученого людьми злими, які, однак, несвідомо виконували волю вищого провидіння. Давній природний символізм був поглиблений, одухотворений», – писав Іван Франко.

Веснянки – давні слов'янські обрядові пісні, пов'язані з початком весни. За допомогою веснянок люди передавали свою енергію природі, щоб усе живе навколо прокинулося і знову ожило. Веснянки співають майже завжди одночасно з танцями та іграми, які мають «закликати» весну. До речі, назв у веснянок є багато: «ягівка», «гаілка», «гагілка», «ягілка», «магілка», «галанівка», «лаголайка», «риндзівка» та інші. Кожна місцевість, окрім особливої назви, мала ще й свої традиційні слова веснянок та веселих забав.
Різновидом веснянок є гаївки – пісні, що виконувались тільки у час Великодніх свят. Гаївок є багато і різних: для маленьких дітей, для старших, для хлопців і дівчат, були й гаївки, у яких парубки та дівчата обирали собі пару. 
А водитимемо гаївки з хором національної і духовної пісні «Вірли», який є також парафіяльним хором церкви Пресвятої Євхаристії у Львові.  Назва хору – від давнього галицького «орли» – птахи, що символізують волю.

Цей хор виник навесні 1989 року у Львові на хвилі національного відродження у фольклорно-етнографічній секції славного Товариства Лева. Тоді у його виконанні зазвучали на повний голос відроджені пісні Січового стрілецтва, пісні часів боротьби ОУН-УПА, ожили призабуті наші обряди, звичаєві дійства: вертепи, гаївки, свята Івана Купала, обжинки.

Новий період творчості розпочався 1996 року. Під керівництвом Романа Борецького хор поглиблено вивчає духовну літургійну спадщину, бере участь в різноманітних фестивалях і конкурсах, зокрема з 2000 року хор «Вірли» є постійним учасником фестивалю «Велика коляда».

Де б не співали «Вірли»: в Україні, Голландії, Польщі, Італії, Франції, Німеччині, Білорусі, – всюди відзначають високу майстерність, духовність і патріотизм учасників хору.


Вік

0+


Вартість

Безкоштовно


Телефон

+38 (096) 158-46-06


Посилання


Адреса

Львiв
вулиця Івана Франка, 150-152

Як дістатися?

Автобус №53, зупинка Музей Івана Франка

Трамвай №№4,8, до зупинки Польське консульство, вулицею Івана Франка догори 700 м