Як допомогти дитині визначитися з майбутньою професією
Опубліковано 28 Вересень 2020 о 10:00
Блог Діти в місті > Як допомогти дитині визначитися з майбутньою професією
Photo: Freepik
Початок навчального року - це завжди новий етап в житті дитини. Для першокласників - це нові випробування, для п'ятикласників - зміна шкільних правил, для випускників - копітка і важка підготовка до ЗНО, а для дев'ятикласників - час визначатися зі своїм майбутнім. «Діти в місті» розбиралися, як допомогти школяреві визначитися зі своєю можливою професією, і коли потрібно проводити профорієнтацію.
Готуємося заздалегідь
Деякі діти швидко визначаються з професією, слідуючи поклику серця або прикладу батьків. Але є і ті, кому потрібно багато часу для того, щоб вирішити, чому вони хочуть присвятити життя. Фахівці відзначають, що розмовляти з дитиною про її інтереси, таланти і бажання потрібно з раннього віку, а першу ігрову профорієнтацію проводити в спеціальних містах професій, де діти можуть приміряти на себе різні ролі.
Добре, якщо перед п'ятим класом у батьків за допомогою фахівців виходить визначити, до якого напрямку наук тяжіє їхня дитина. Володіючи такими даними, можна відразу підібрати для дитини школу, ліцей або гімназію з відповідним ухилом.
Дуже добре допомагає зрозуміти себе літнє стажування підлітків на будь-якій роботі. Навіть робота офіціантом дає старшокласнику свою користь, адже він усвідомлює ціну грошей і знань, які потрібні для успішного життя.
З чого почати?
Photo: Freepik
Якщо у вас і вашої дитини немає ніяких ідей, за які можна зачепитися, почніть з тестів на профорієнтацію, які можна знайти в мережі. Звичайно, вони не є ідеальним інструментом для вибору професії, але допоможуть зрозуміти, в якому напрямку рухатися. Не зайвим буде звернутися до шкільного психолога або фахівця з профорієнтації, який допоможе дитині в пошуках себе.
Варто пам'ятати, що в сучасному світі рідко можна вибрати одну конкретну професію. Найкраще визначитися зі сферою, з огляду на такі чинники:
- робота з людьми або технікою,
- робота в офісі або віддалено,
- в корпоративному середовищі або індивідуально,
- творча або серйозна атмосфера,
- робота з проектами або робота з 8.00 до 17.00.
Завжди намагайтеся звертати увагу на особливості дитини. Уже в ранньому віці видно лідерів, творчих малюків, дітей, які піклуються про оточуючих, а також дітей, які цікавляться наукою і технікою.
Вам може стати в нагоді наша стаття: Якими ростуть наші діти: топ-фактів про покоління Z
Хто повинен приймати рішення
Photo: Freepik
Навіть якщо дитина не може визначитися, ні в якому разі не можна на неї тиснути або приймати рішення за неї. Такий підхід створює масу проблем і дитині, і батькам. Молоді люди після закінчення ненависного навчання будуть відчувати втрачені можливості та незадоволеність життям. Це може привести до конфліктів в сім'ї.
Часто буває, що батьки не бачать перспективу в якійсь несерйозній сфері й починають відмовляти дитину. Але, як показує практика, сучасний світ так стрімко розвивається, що батьки просто можуть не встигати за цим ритмом і не побачити перспективи в дійсно хорошій ідеї. Для батьків природно переживати за майбутнє дитини та її фінансову безпеку. Але потрібно враховувати, що у більшості дорослих немає всієї інформації про розвиток тих чи інших сфер в майбутньому. Наприклад, хто міг припустити 20 років тому, що блогери будуть заробляти більше, ніж підприємці.
Якщо ж дитина сама звертається до вас за допомогою і порадою, абсолютно не знаючи, яким шляхом їй йти, ви можете вибрати кілька варіантів розвитку ситуації.
- За прикладом Заходу можна дати дитині рік відпустки після школи, який вона буде використовувати для пошуку свого шляху.
- Якщо часу на самопізнання немає, запропонуйте дитині вибрати спеціальність широкого профілю, яка допоможе отримати важливі навички для майбутньої професії. Тим більше, що майбутнє за міждисциплінарними спеціальностями.
Пам'ятайте, що завдання батьків - направляти, підказувати і підтримувати. Вирішувати ж має дитина, адже це її життя та її майбутнє.
Читайте також: Професії майбутнього: до чого готувати наших дітей вже сьогодні