Вплив соціальних мереж на психіку дитини – негативні та позитивні наслідки


Опубліковано 17 Листопад 2022 о 10:00

Блог Діти в місті >  Вплив соціальних мереж на психіку дитини – негативні та позитивні наслідки


Вплив соціальних мереж на психіку дитини – негативні та позитивні наслідки

Photo: Freepik


Соціальні мережі стали набагато більшим за канали зв’язку з близькими та друзями. Вони замінили новини, телебачення, дозвілля. Людина перевіряє свої соцмережі по кілька разів на годину. Особливо, діти та підлітки, адже вони навіть не зовсім пам’ятають, як то воно – жити без соцмереж.

«Діти в місті» знайшли результати досліджень впливу цифрових технологій на емоційний стан дитини. Нумо розбиратися, що є хорошого, поганого, і що з цим робити.


Про дослідження


Дослідження, яке проводили вчені з університету Ессекса та університетського коледжу Лондона, показали, що чим більше десятирічна дитина користується соцмережами, тим більше погіршується її соціальний добробут у віці 10-15 років. Ці ж вчені виявили, що на дівчаток соцмережі впливають більше, ніж на хлопчиків.

Дослідження в США показало, що коли дитина отримує лайк, активуються певні ділянки мозку – центр винагород. Через це дитині ще більше хочеться користуватися соцмережами.


Читайте також: Як вберегти себе та дитину від інформаційного терору Росії


Негативні наслідкиPhoto: Freepik


Психічне здоров’я

Мозок дітей ще розвивається, а емоційний стан хиткий. Діти та підлітки все ще вчаться управляти власними емоціями. Тому велика кількість контенту може «розгойдувати» дитину і зашкодити майбутньому здоров’ю.


Депресія

Наразі не доведено, що соцмережі спричиняють депресію. Але вони посилюють деякі її симптоми – ізоляцію та самотність, а також занижують самооцінку.

Цікаво, що чим більше різних сайтів відвідує людина, тим вразливішою вона стає до депресії.


Тривожність

В соціальних медіа діти постійно порівнюють себе із друзями, однолітками та зірками. Вони відчувають, що у них є певний обов’язок, – робити красиві фото, писати ідеальні тексти і регулярно ділитися цим в мережі. Якщо їхні пости не отримують бажані лайки, діти можуть відчувати необґрунтовану та невиправдану тривожність.


Проблеми зі сном

Діти можуть настільки захоплюватися гортанням стрічки або постингом, що втрачають лік часу. Це призводить до звикання, і як наслідок – до розладів сну.


Читайте також: TikTok та Snapchat: що потрібно знати батькам про молодіжні соцмережі


Як зменшити негативний вплив соцмережPhoto: Freepik


  • Будьте прикладом – це найліпше правило у вихованні на всі часи. Відкладайте телефон під час їжі, не зависайте у смартфоні щохвилини, спілкуйтеся з людьми наживо і багато усміхайтеся.
  • Договоріться з дитиною про обмежений час перебування в мережі. Так, дитині це не сподобається, будьте готові для цього.
  • Говоріть з дитиною про соціальні медіа. Дізнайтеся, які емоції викликають соцмережі, що є приємного та неприємного, розкажіть про несприятливий контент та різні види булінгу в інтернеті.
  • Дотримуйтесь правил соцмереж. Наприклад, вікового обмеження. Поясніть дитині, чому існує це правило.
  • Допоможіть дитині класно організувати акаунт. Поговоріть про те, на кого вона підписана і чому, що їй подобається в тих акаунтах. Порадьте їй підписатися на людей, які є хорошим прикладом для наслідування.
  • Влаштовуйте спільний детокс-день від соцмереж та інтернету, щоб більше проводити часу з сім'єю або друзями за межами віртуального світу.


Зверніть увагу на нашу статтю: Дитячий сервіс YouTube Kids тепер доступний в Україні


Позитивні наслідки соцмережPhoto: Freepik


Дослідження та критичне мислення

В інтернеті, в тому числі в соціальних медіа, багато корисних і цікавих акаунтів. Дитина може поповнювати свої знання та урізноманітнювати сферу інтересів. Навчайте дітей, як знаходити перевірені джерела і як аналізувати інформацію, і соціальні мережі стануть для них скарбничкою.


Самовираження

Соцмережі – класний інструмент для зміцнення впевненості. Тут дитина може поділитися власними думками, навчитися бачити інші точки зору і приймати їх.


Зближення та спільнота

Це те, для чого і були створенні соцмережі. Діти можуть підтримувати контакт з тими людьми, хто зараз далеко. Також вони можуть збиратися у певні гуртки за захопленнями, ділитися думками та отримувати нові знання.


Творчість і дослідження

У соціальних медіа дитина може не просто висловити свою думку, а ділитися своїми досягненнями. Наприклад, у творчості або навчанні. Тут же можна досліджувати різні сфери життя, якими цікавляться діти, – вивчення танців, грі на музичних інструментах, створення анімації тощо.


Організація та самоорганізація

Соцмережі можуть допомогти із плануванням та організацією. Тут є нагадування про події, можна влаштовувати зустрічі і швидко перекидуватися важливою інформацією.


Вам може стати в нагоді наша стаття: Як кіберпростір впливає на підлітків: результати дослідженняПошук