Навігація в підлітковому віці: гормони, ріст та емоції


Опубліковано 18 Вересень 2023 о 10:00

Блог Діти в місті >  Навігація в підлітковому віці: гормони, ріст та емоції


Навігація в підлітковому віці: гормони, ріст та емоції

Photo: Freepik


Підлітковий вік — це трансформаційний етап у житті дитини, який характеризується швидкими фізичними, емоційними та психологічними змінами. Батькам важливо розуміти ці зміни, адже це має вирішальне значення для надання належної підтримки.

«Діти в місті» заглибилися в тонкощі підліткового віку, щоб допомогти вам орієнтуватися в цьому важливому періоді.


Гормональні американські гірки


Підлітковий вік характеризується сплеском гормональної активності.


Основні гравці:

  • Естроген і тестостерон. Ці статеві гормони викликають фізичні зміни, такі як розвиток грудей, менструація та зміна голосу.
  • Соматотропін. Відповідає за значні стрибки у рості, які спостерігаються в цей період.
  • Кортизол. Гормон стресу, який може сприяти перепадам настрою та тривожності.


Стрибок росту


Підлітковий вік часто призводить до швидкого збільшення росту та ваги. Це пов’язано з тим, що пластини росту в кістках закриваються, сигналізуючи про закінчення фізичного росту.


Читайте також: Як розпізнати селфхарм та самоушкодження у підлітків: поради психолога


Емоційна турбулентністьPhoto: Freepik


У підлітковому віці мозок зазнає значного розвитку, особливо в префронтальній корі, яка відповідає за прийняття рішень і контроль імпульсів.


Це може призвести до:

  • Зміни настрою. Раптові та сильні емоційні зрушення.
  • Ризикована поведінка. Результат того, що система винагороди мозку є більш чутливою.
  • Підвищена емоційна чутливість. Підлітки можуть глибше переживати емоції.


Спілкування та підтримка психічного здоров’я


У цей період життєво важливо відкрите та чесне спілкування. Заохочуйте дитину висловлювати свої почуття і занепокоєння та активно слухайте, не засуджуючи.

Підлітковий вік може бути емоційно важким. Будьте пильні щодо ознак проблем із психічним здоров’ям, таких як депресія чи тривога. За потреби зверніться за професійною допомогою.


Вам може стати в нагоді наша стаття: Поради психіатра: як розпізнати та допомогти дитині на ранніх етапах думок про суїцид


Заохочення незалежності та встановлення межPhoto: Freepik


Дозвольте підліткам брати на себе більше обов’язків. Це виховує почуття незалежності та готує їх до дорослого життя. Виховуючи незалежність, важливо підтримувати чіткі межі. Це створює відчуття безпеки.

Підлітки перебувають у складних соціальних стосунках, що може призвести як до радості, так і до душевного болю. Заохочуйте здорову дружбу та надавайте поради щодо вирішення конфліктів.

Дуже важливо обговорити безпечний секс, згоду та здорові стосунки. Переконайтеся, що ваша дитина почувається комфортно, ставлячи запитання.

Крім того, важливо встановити здорові обмеження часу перед екраном. Заохочуйте баланс між діяльністю в Інтернеті та досвідом реального світу.


Образ тіла та здорові звички


Фізичні зміни можуть викликати у підлітків занепокоєння щодо образу тіла. Виховуйте позитивний образ себе, наголошуючи на внутрішніх якостях і здорових звичках.

Заохочуйте регулярні фізичні вправи, збалансоване харчування та достатній сон. Прищеплення здорових звичок тепер закладає основу для благополуччя на все життя.


Зверніть увагу на нашу статтю: Підлітки та харчування: поради батькам


Хоча підлітковий вік може бути складним, це також час неймовірного зростання та самопізнання. Щоб допомогти вашій дитині пережити цей трансформаційний період, підтримуйте її та допомагайте.Пошук