У дитини немає друзів: як допомогти
Опубліковано 21 Травень 2025 о 10:00
Блог Діти в місті > У дитини немає друзів: як допомогти

Photo: Freepik
Всі діти різні, мають різні особливості характеру, різні хобі та бажання. Одним доволі комфортно знаходитися наодинці та проводити час з книжками, іншим вкрай необхідна компанія однодумців та однолітків. Втім, навіть для затятих інтровертів повна відсутність друзів може стати проблемою. «Діти в місті» дізнавалися, як реагувати батькам та чи варто втручатися, якщо у дитини зовсім немає друзів.
На що звернути увагу
Перше, що необхідно з’ясувати у дитини, чи дійсно для неї відсутність друзів є проблемою. Сьогодні діти проводять багато часу в соцмережах, де заводять віртуальних друзів та комʼюніті. Вам може здаватися, що дитина ні з ким не спілкується, а вона натомість має багато друзів, з якими спілкується онлайн. Головне для вас з’ясувати, чи вважає дитина себе самотньою, чи прагне вона знайти друзів, чи є в неї така потреба. Якщо є, тоді необхідно підтримати та допомогти.
Причини відсутності друзів
Photo: Freepik
Соціалізація в дитячому віці важливий процес. Деяким дітям просто заводити нові знайомства, а для інших це може бути серйозною проблемою. Багато з цих нюансів можна виправити.
Індивідуальні особливості
Деякі діти можуть не прагнути до великої кількості контактів. Їм комфортно, якщо у них є декілька знайомих, з якими вони підтримують контакт. Інколи їм достатньо навіть дорослих з їх оточення.
Навички соціальної взаємодії
Дитина може не вміти заводити знайомства: підтримувати розмову, розуміти емоції інших людей, реагувати на жарти або підтримувати гру. В таких випадках необхідна допомога батьків і тренування цих навичок.
Поведінкові особливості
У дитини можуть бути об’єктивні причини, які впливають на її характер та поведінку. Це можуть бути, наприклад, діагнози, такі як РАС та СДВГ. Такі прояви, як імпульсивність, гіперактивність і труднощі з самоконтролем можуть створювати бар’єри в спілкуванні.
Виключення з колективу
Деяких діток не приймає суспільство. На це можуть бути різні причини, які діти не завжди розуміють. В дитячих колективах доволі часто є діти, яких свідомо та несвідомо виключають з цього колективу. Така ситуація може травмувати й закріпити страх перед новими контактами.
Часті переїзди
Якщо дитині важко заводити друзів, для неї може бути серйозним випробуванням часта зміна місця проживання або шкіл. Кожен раз доводиться все починати спочатку. А це проблема!
Вам може сподобатися наша стаття: 5 порад, як зберегти дружбу на все життя
Як батькам допомогти
Photo: Freepik
Не варто знецінювати проблему і ставитися до цього несерйозно. У дитинстві формується дуже багато навичок та станів, які закріплюються і прямують з нами у доросле майбутнє. Тож, якщо проблема є, необхідно кинути всі сили на її вирішення.
Розвиваємо соціальні навички
Вчіть дитину спілкуванню: домовлятись, просити, слухати, не перебивати. Якщо є необхідність, розігруйте ситуації вдома через ігри або казки. В таких випадках добре допомагають гуртки або навіть індивідуальні заняття зі спеціалістом, які допоможуть прокачати навички спілкування, акторську майстерність. Гарно працюють різноманітні групи емоційного розвитку.
Створіть можливості
Якщо дитина постійно сидить вдома, знайти друзів їй буде вкрай складно. Шукайте можливості для того, щоб дитина частіше перебувала в середовищі зі своїми однолітками. Це можуть бути не лише гуртки, а й різноманітні івенти, майстер-класи, змагання та фестивалі. Крім того, варто шукати події за інтересами дитини. Це можуть бути книжкові фестивалі, якщо дитина любить читати, або концерти, якщо дитина фанатіє від якогось гурту.
Подавайте приклад
Дитина бачить, як батьки взаємодіють з людьми, тому часто переймає ці навички. Зверніть увагу на те, як ви спілкуєтеся з людьми, як заводите друзів. Буває таке, що у батьків немає потреби в тому, щоб мати багато приятелів, а у дитини все навпаки. В таких випадках треба ще більше зусиль, щоб закриту потребу дитину у спілкуванні.
Зверніться до спеціаліста
Якщо ви не можете вирішити проблему самостійно, розгляньте можливість звернутися до спеціаліста. Психолог допоможе виявити, чи є внутрішні бар’єри (тривожність, страхи, занижена самооцінка), і навчить дитину будувати стосунки.
Читайте також: Важливість дружби: як допомогти дітям знайти близьких людей